Msza święta to centrum życia chrześcijańskiego.

26 sierpnia, 2021 0 przez admin

Msza dla wielu katolików to największe wydarzenie w tygodniu. Msza to także według wielu religii uobecnienie ofiary na krzyżu Chrystusa w sposób bezkrwawy na ołtarzu. Są również różne rodzaje takich mszy. Oprócz nabożeństw, które odprawiane są w niedzielę, wyróżniamy jeszcze inne ważne msze w ciągu roku. Święta, w których jako katolik powinno się brać udział to przede wszystkim Boże Narodzenie, Wielkanoc, Triduum Paschalne, Środa Popielcowa.

 

Ostatni dzień roku oraz Nowy rok to też czas, gdy ludzie wierzący idą na mszę świętą do kościoła. Wierzący gromadzą się wówczas w swoich kościołach na mszy, by podziękować Panu Bogu za swoje życie, sukcesy. Msza święta to centrum chrześcijańskiego życia. Msza święta jest podzielona na dwie podstawowe części. Pierwszą częścią jest Liturgia Słowa , która ma miejsce po akcie pokuty. Drugą częścią jest Liturgia Eucharystyczna. Liturgia Eucharystyczna polega na tym, iż jest to ofiara dla Ojca, zarówno od Jezusa Chrystusa, jak i od wszystkich wiernych, ponieważ wedle wiary chrześcijańskiej także jesteśmy dziećmi Boga. Msza święta zaczyna się od procesji, o ile jest jakaś ważniejsza uroczystość. Kolejno kapłan wykonuje znak krzyża zaś osoby zgromadzone w kościele powtarzają razem z kapłanem ten znak. Tak samo msza kończy się błogosławieństwem. Następnym krokiem jest również akt pokuty.

 

Przyznajemy się wtedy do tego, że jesteśmy grzeszni. Kapłan w czasie mszy zaprasza wspólnotę wiernych do wspólnej modlitwy. Kolejno ksiądz przechodzi do zasadniczej części eucharystii. To dwa czytania, psalm a także liturgia słowa. Warto też zaznaczyć, iż dwa czytania nie na każdej mszy są czytane. Na mszy świętej w tygodniu częstokroć kapłan ogranicza się wyłącznie do jednego. Psalm również nie za każdym razem jest identycznie śpiewany. W zależności od tego, czy jest okres Wielkanocy, czy Bożego Narodzenia, to inne są końcówki śpiewania psalmu. Wtedy w okresie przed Wielkanocą, w czasie wielkiego postu nie śpiewamy Alleluja. Za to w okresie Świąt Bożego Narodzenia w kościele dołącza się również podczas mszy kolędy. Na każdej mszy kapłan wygłasza również napisane przez siebie kazanie. Kazanie jest tuż po Ewangelii. Każdego dniaW każdy dzień tygodnia taka wymowa jest inna.

 

Głównym punktem takiej mszy świętej jest także komunia. Wtedy wszyscy katolicy gromadzą się przeważnie przy ołtarzu, gdzie ksiądz udziela komunii. Rozdaje on komunię z kielicha wprost do ust wierzących. W niektórych kościołach jest też taki zwyczaj, że wierni obecni na mszy przychodzą na środek a tam ksiądz lub paru księży w zależności od ilości osób, podchodzi i udzielają tam komunii. W chrześcijańskiej wierze na msze wierni przychodzą do kościoła całą rodziną. Już nawet malutkie dzieci są tam przynoszone, ażeby od najmłodszych lat poznały swoją kulturę oraz wiarę. Znakomita większość tych dzieci przygotowywana jest do Chrztu Świętego, który jest ważny dla praktykujących katolików.