Granit stosowany jest w produkcji pomników i nagrobków.

6 czerwca, 2021 0 przez admin

Kamieniarstwo jest jedną z gałęzi rzemiosła, które z każdą dekadą coraz mocniej się rozwija, dlatego że istnieje duże zapotrzebowanie na produkty kamieniarskie. Nic też nie wskazuje na to, że miałoby ono stracić na popularności, dlatego że obserwujemy nieustanne i duże zapotrzebowanie np na pomniki i nagrobki. Kamieniarstwo istniało od bardzo dawna a służyło także do innych celów niż służy dzisiaj. Jedno jedynie je łączy to znaczy to, iż kamienne bloki trzeba najpierw wydobyć a następnie poddać je stosownej obróbce.

Dziś wydobyte skalne bloki cięte są na płyty różniące się grubością w zależności od przeznaczenia. W dalszej kolejności są one polerowane by uzyskać odpowiedni stopień połysku. I dopiero wówczas wycinane są z nich potrzebne elementy, w których raz jeszcze poleruje się obrzeża oraz powierzchnie zewnętrzne. Kamieniarstwo, to nie tylko i wyłącznie nagrobki a także pomniki, lecz też różne szczegóły budowlane, jakie również wyrabiane są z różnego rodzaju kamienia. Jeżeli chodzi o materiał na nagrobki Mława, to są one bardzo często tworzone ze skał metamorficznych lub magmowych.

Najbardziej pospolitą skałą magmową jest na pewno granit. Spotkamy go we wszystkich częściach świata. W naszym państwie też możemy go spotkać koło Krakowa, na Górnym Śląsku a także w Tatrach. Granit wykorzystany jest miedzy innymi do produkcji nagrobków i pomników. Jest również stosowany w budowlance, ale zdarza się to rzadko, dlatego że w budowlance w większości wykorzystuje się skały osadowe. Granit jest kwaśną, głębinową i jedno krystaliczną skałą zbudowaną z kwarcu, plagioklazu, skalenia potasowego oraz biotytu. Granit może mieć różnorodne kolory, jak szary, jasnoszary, zielony, ciemnoszary, czerwony, biały, a nawet posiadać różnorodne odcienie koloru różowego. W dziedzinie kamieniarstwa granit jest łatwym do obróbki materiałem. Ponadto szczegóły wykonane z granitu są trwałe oraz wyglądają estetycznie. To dlatego poza nagrobkami a także pomnikami używa się go coraz częściej także w budownictwie. Z granitu w budownictwie powstają detale, płyty okładzinowe a także jeszcze kilka innych elementów. Dziś zawód kamieniarza nie stanowi tak ciężkiej pracy, jak dziesiątki, czy wieki temu.

Współcześnie rozwój w dziedzinie technologii doprowadził do tego, iż tą pracę znacząco ułatwiają maszyny a także różnorodne urządzenia, które pomagają rzeźbić, wiercić, wycinać, polerować, czy szlifować. Jednak ludzkie ręce oraz ludzka siła w każdej chwili jest bardzo potrzebna. Z tego powodu osoby , które pragną pracować w kamieniarstwie powinny odznaczać się dobrym zdrowiem oraz dużym zasobem fizycznej siły. Przy tym, jak w każdej pracy, tak także i tu potrzeba odpowiedniego podejścia do pracy a także dokładności, gdyż jedynie taki zakład, który produkuje piękne oraz funkcjonalne produkty, czy też konstrukcje ma duże szanse na przetrwanie oraz dynamiczny rozwój. Dziś w Polsce na tym rynku również istnieje bardzo duża rywalizacja i trzeba być konkurencyjnym w każdym aspekcie, żeby utrzymać się w tym biznesie.