Dla katolików bardzo ważne jest uczestnictwo w mszy świętej.

16 sierpnia, 2021 0 przez admin

Zdecydowana większość ludzi mieszkających w naszym kraju to katolicy. Niektórzy regularnie praktykujący, inni mniej. Dla bardzo wielu bardzo ważne jest uczestnictwo w mszy świętej. Msza święta jest odprawiana każdego dnia, przez cały rok, z wyjątkiem Wielkiego Piątku, w który to dzień mszy świetej nie ma w kościołach na całym świecie. Ludzie wierzący przede wszystkim uczestniczą w mszach w różne święta i niedziele, ponieważ jest grupa osób, która systematycznie, każdego dnia chodzi do kościoła na mszę. W katolickich kościołach msze święte odprawia ksiądz. Taka liturgia dzieli się na części.

Wierni w kościele odmawiają modlitwy, śpiewają pieśni religijne i psalmy, słuchają słowa Bożego i kazania oraz przystępują do Komunii. Główna msza, odprawiana w niedzielę nazywana jest sumą parafialną. Podczas mszy świętej zbierana jest też tzw. ofiara na tacę, czyli datki na różne opłaty związane z kościołem. Podczas mszy księdzu pomagają szafarze a ponadto ministranci, czyli chłopcy, którzy pragną służyć Panu Bogu przy ołtarzu. Ołtarz, jest najważniejszym miejscem w kościele katolickim, z którego ksiądz odprawia nabożeństwo. Każda msza święta ma swoją formułę, której ma obowiązek się trzymać kapłan odprawiający mszę. Msza kończy się błogosławieństwem, którego udziela ksiądz wiernym, którzy są obecni w kościele.

W niektórych kościołach kilka minut przed mszą jest możliwość skorzystania ze spowiedzi, ażeby mieć możliwość w pełni uczestniczyć w nabożeństwie, to znaczy móc przyjąć komunię świętą, a jest to możliwe wyłącznie wtedy, kiedy mamy czyste serca.