Alkoholizm zalicza się do kategorii chorób, które nie są możliwe do całkowitego wyleczenia.

6 lipca, 2021 0 przez admin

Alkoholizm od ładnych już paru lat uznawany jest za groźną chorobę. Wpisuje się on w bardzo szeroki wachlarz uzależnień, które wyłącznie za pomocą profesjonalnej terapii można pokonać. Przy czym tutaj należy zaznaczyć, iż pokonanie choroby nie oznacza jej wyleczenia.

Alkoholizm należy bowiem do tego typu chorób, które nie są możliwe do całkowitego wyleczenia. Znaczy to, że uzależnionym od alkoholu jesteś już na całe życie. Rzecz jednak w tym, że twoje życie ma możliwość wyglądać zupełnie inaczej. Uzależnienie wcale nie musi go determinować. Żeby jednak tak się stało, konieczna jest fachowa opieka nad osobą chorą. Jeśli ktoś pragnie przezwyciężyć alkoholizm, znakomitym miejscem dla niego jest fachowa klinika leczenie w której posiada naprawdę charakter kompleksowy. Pobyt w tego typu miejscu zapewnia pierwszy oraz główny warunek skutecznej terapii – wyeliminowanie alkoholu. Osoba uzależniona musi także odbyć detoks. Oczyszczenie organizmu jest absolutnie konieczne, nie tylko do prawidłowej oceny stanu fizycznego osoby chorej, ale także do uświadomienia jej, jak mocno choroba zakorzeniła się w jej psychice. Ponieważ de facto prawdziwa walka o wyjście z uzależnienia toczy się w jej głowie. To dlatego właśnie psychologiczny aspekt choroby alkoholowej jest tak istotny. Klinika leczenie alkoholizmu w każdym przypadku wymaga wielkiego zaangażowania ze strony osoby chorej. Jeżeli ktoś nie pragnie się leczyć, jeżeli nie ma w sobie chęci walki, bardzo trudno spodziewać się postępów.

Wiedząc o tym bardzo dobrze, doktorzy na samym początku pracują nad podejściem swoich własnych pacjentów. Tych, którym brak motywacji, starają się bardziej zaangażować. Tych jednakże, którzy chcą walczyć, wspierają w podtrzymaniu ich determinacji. Kiedy widzą, że determinacja jest, że ich pacjent pragnie walczyć, przechodzą dalej. Podczas kolejnego etapu terapii, lekarze próbują dotrzeć do źródła uzależnienia. Ponieważ sam alkoholizm nim nie jest. Alkoholizm jest efektem. Impuls, który zachęcił pacjenta do nadmiernego picia, leży za każdym razem gdzieś poza nim. I to jego sprecyzowanie jest wówczas kluczowe. Dopiero poznanie przyczyny, pozwala przejść do kolejnych etapów. To oczywiście wymaga nieco czasu. Lecz należy go wygospodarować, by wreszcie uwolnić się od demona w głowie, który doprowadził to tego, że pacjent znalazł się w takiej a nie innej sytuacji. A kiedy to się uda, możemy przejść do kolejnego etapu. Jego zadaniem jest nauczenie osoby chorej, jak sobie radzić podczas stresu. Właściwie dlaczego? Bo szczególnie podczas takich chwil przychodzi chęć sięgnięcia po używkę. Ponadto chory uczy się też odmawiania alkoholu ludziom trzecim oraz zrozumienia, iż nawet jego mała dawka może wywołać nawrót uzależnienia.

Aspekt psychologiczny leczenia alkoholizmu jest niewyobrażalnie ważny. Możemy wręcz powiedzieć, że nie ma skutecznej terapii, bez sesji z psychologiem. Stosowanie leków, jak najbardziej potrafi także dać bardzo dobre efekty, ale musi być ono pracą z psychologiem uzupełnione.